Basketbalista Jan Veselý je připravený na boj

  5:00
OSTRAVA - Předpoklady tu stále jsou, ale naplnit se je nedaří. Ani během svého druhého roku v NBA basketbalista Jan Veselý neoslnil. Třiadvacetiletý hráč Washingtonu Wizards však neskrývá odhodlání a věří, že kvalitní letní přípravu zúročí už v následující sezoně. O změně působiště neuvažuje.

Každý dobrý skutek se počítá. Jan Veselý nabídl finanční pomoc zraněné Dominice Madalové. | foto: Petr Bidzinski

Mohl byste na úvod zhodnotit vaši druhou sezonu v NBA?

Na to, jak se sezona začala vyvíjet (dvanáct porážek v řadě – pozn. redakce), tak se nakonec určitě vydařila. Všichni byli spokojeni a doufáme, že formu ze závěru sezony, kdy se nám dařilo vyhrávat, si přesuneme i do nového ročníku. A v úvodu další sezony zaznamenáme co nejvíce vítězství.

A pokud jde o hodnocení vašich výkonů?

Samozřejmě, mohlo to být lepší. Ale byla to moje druhá sezona v NBA a zpočátku jsem se potýkal i se zraněním. Navíc hrály roli i nějaké faktory, které jsem nemohl ovlivnit. Ale je pravda, že jsem určitě mohl hrát lépe. A proto se během léta budu snažit makat tak, abych v příští sezoně odehrál daleko více zápasů.

Myslíte si, že za vašimi absencemi v sestavě byly ryze sportovní důvody?

Na to nedokážu odpovědět. Ale je pouze na mě, jak budu hrát a jak budu připravený. A to, zda mě trenér do zápasů pošle, je zase jen na něm. Opravdu nevím, zda jsem některé zápasy nehrál proto, že jsem třeba byl u trenéra neoblíbený, anebo to souviselo pouze s mými výkony.

Skutečnost, že jste v některých zápasech vůbec nenastupoval, pro vás byla spíše ubíjející, anebo naopak motivující?

Od každého něco. Záleželo na tom, jak jsem hrál a zda jsem hrál. Bojoval jsem sice sám se sebou, ale snažil jsem se makat tak, abych byl každou vteřinu připravený.

Co vám letošní sezona ukázala? V čem pro vás byla poučná?

Poučná byla určitě v tom, že nic nedostanu zadarmo. Místo si musím vybojovat a musím stále pracovat tak, abych tu šanci dostal.

Dá se tedy říci, že jste díky svému působení ve Washingtonu psychicky odolnější?

Myslím si, že psychicky odolný jsem stále. Ale šel jsem prostě do nového světa. Věděl jsem, že zase začnu od nuly a musím být připravený na to, že si tu pozici musím vybojovat. Není to jako v Partizanu, kde už jsem nějakou tu pozici měl.

Domníváte se, že vás dva roky v Americe změnily a udělaly z vás jiného basketbalistu, než když jste do Washingtonu přicházel?

Myslím si, že jsem stejný basketbalista. Ale je pravda, že některé věci musím zlepšit. Vím o tom a teď přes léto bych na nich chtěl zapracovat. A pak uvidíme, jak se to projeví a k čemu to povede.

Všeobecně platí, že v USA jsou uznávaní jen vítězové, proto se nabízí otázka, zda se na hráčských vztazích ve Washingtonu neprojevoval fakt, že jste zpočátku sezony především prohrávali?

Kolektiv byl v pohodě. Snažili jsme se být pozitivní a pracovat na tom, abychom vyhrávali. Nic takového, že by byl někdo naštvaný na toho druhého, se nedělo. Všichni, společným dílem, jsme se snažili zastavit tu vlnu porážek, a pak začít vyhrávat.

Pro české sportovní prostředí je typické, že hráči po tréninku zajdou společně na kafe. Setkáváte se s tímto zvykem i ve Washingtonu?

To vůbec ne. Američané jsou spíše národ individualistů. A to neplatí pouze pro basketbal, ale myslím to celkově. Musím přiznat, že tato posezení mi chybí. I v Partizanu jsem byl totiž zvyklý, že jsme po tréninku s kluky třeba hodinu a půl seděli na kafi. Ve Washingtonu nic takového není.

Jste tedy připravený zůstat i další sezonu ve Washingtonu, anebo existuje i varianta, že byste se mohl vrátit do Evropy?

Určitě zůstávám ve Washingtonu, kde mám ještě smlouvu na další sezonu. A pokud bude šance hrát, tak rozhodně tým měnit nebudu. Ale jak už jsem říkal, samozřejmě vím, že musím nadále makat.

Blíží se mistrovství Evropy, může reprezentační trenér Budínský počítat s vašimi službami?

Já jsem připravený reprezentovat, teď se řeší různé organizační věci, jako vyřízení pojistky a podobně. Co se týká našich ambicí na mistrovství Evropy, tak se nejprve musí sejít tým, a pak se uvidí. S trenérem jsme zatím o ambicích ani o pozicích, na kterých bude jednotlivé hráče používat, nemluvili.

Veselý pomáhá ochrnuté dívce

Jan Veselý prokázal, že se ve sportovním světě, kde se počítají především vítězství a na poražené se zapomíná, dokáže prosadit také dobré srdce. Třiadvacetiletý hráč washingtonských Čarodějů totiž finančně přispěl na léčbu Dominiky Madalové, kterou loni při cestě na kole srazilo auto. Kvůli této vážné dopravní nehodě dívka utrpěla těžké poranění krční páteře a míchy, což mělo za následek, že od ramen dolů ochrnula.

Od druhé poloviny února leží studentka vsetínského gymnázia ve Vítkovické nemocnici. "Když k nám Dominiku přivezli, tak byla v nestabilním sedu, neuměla se pořádně najíst, ale teď už je daleko pevnější, všechny potřebné úkony zvládá daleko lépe a nyní už dokáže stát ve stavěcím boxu," prozrazuje primářka rehabilitačního oddělení Jana Vlčková s tím, že cílem zraněné je postavit se na vlastní nohy. "Věštec nejsem, ale ani tato varianta nereálná není," dodává Vlčková.

A právě tento příběh oslovil českého basketbalistu natolik, že se rozhodl pomoci. "Zaujalo mě především to, jak Dominika bojuje s tím, co ji potkalo, a to, jak se chce vrátit zpátky. Ta její bojovnost je opravdu příkladná," vyslovil rodák z Ostravy obdiv na adresu šestnáctileté dívky.

Díky finanční podpoře Jana Veselého může Dominika podstupovat léčebné procedury v Ostravě až do konce června.

Další články z rubriky

Bouřky dělaly na Ostravsku problémy, bahno se z polí valilo do obce

Ulici ve Staré Vsi nad Ondřejnicí pokrýval po bouřce nános bahna. (23. dubna...

Varování meteorologů se ve středu večer naplnila. Nad Moravskoslezským krajem se přehnalo několik bouří, což na některých místech udělalo velké problémy. Ve... celý článek

Radní Ostravy chtějí prodat slavnou restauraci Spolek, obvod to odmítá

Jedna z nejznámějších restaurací v Ostravě -Spolek.

OSTRAVA Ostravští radní chtějí prodat budovu, ve které už dlouhé roky funguje legendární hospoda Spolek. V květnu předloží tento návrh na jednání zastupitelstva. Na... celý článek

Vyberte v anketě nejkrásnějšího koně Moravskoslezského kraje

Svatební fotografie na koních.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Čtenáři 5plus2 poslali do redakce přes 130 snímků koní. Čas měli do půlnoci 18. dubna, řada fotografií však dorazila i po tomto termínu. Ty už však do... celý článek

Ján Greguš: Oblíbené místo v Ostravě? Bazaly

Ján Greguš

OSTRAVA Ačkoliv záložník Ján Greguš oslavil v lednu teprve třiadvacet let, patří k nejzkušenějším hráčům Baníku Ostrava. Modrobílý dres už obléká pátou sezonu, a to má... celý článek